Based Initiative z. s.

Z pekla do pekla: Tragické pošlápání lidské důstojnosti skrze první operace změny pohlaví

V současné době se genderová tranzice často prezentuje jako progresivní a osvobozující nástroj. Z historické perspektivy ale vidíme, že právě první operace změny pohlaví ve 20. letech 20. století byly nejen medicínsky experimentální, ale především etickým a lidským selháním. Místo pomoci trpícím lidem byla těla pacientů zneužita jako nástroj ideologického experimentu, jehož důsledky byly tragické.

Časová osa tragédie

  • 1919 – Založení Institutu pro sexuální vědu v Berlíně doktorem Magnusem Hirschfeldem.
  • 1922Dora Richter (30 let) podstupuje kastraci. První zaznamenaná operace tohoto typu na světě.
  • 1930Lili Elbe (47 let) začíná sérii operací, včetně odstranění penisu a pokusu o transplantaci dělohy.
  • 1931 – Lili Elbe umírá na selhání orgánů po operaci.
  • 1933 – Nacistický režim ničí institut, Dora Richter mizí. Pravděpodobně zavražděna.
  • 1940sErwin Gohrbandt, operatér z Hirschfeldova týmu, se podílí na smrtících experimentách v Dachau.
  • 1966Dr. Harry Benjamin publikuje The Transsexual Phenomenon, kde staví na těchto experimentech a formuluje učení, které tvoří základ moderní transgender medicíny.

Dora Richter a Lili Elbe: Oběti, ne hrdinky

Dora Richter

Narozena 1891. Ve svých 30 letech podstoupila jako první na světě kastraci, později odstranění penisu a pokus o vytvoření vaginálního kanálu. Zákroky byly prováděny bez moderní anestézie, antibiotik, hormonální podpory a jakékoli dlouhodobé pooperační péče. Dora byla vystavena extrémní fyzické bolesti a nejistému výsledku. Po roce 1933 zmizela.

Lili Elbe

Narozena 1882 jako Einar Wegener. V roce 1930, ve věku 47 let, podstoupila sérii operací, zakončenou transplantací dělohy. Ta však skončila smrtelnou infekcí. Lili umírá v roce 1931 ve věku 48 let. Zákrok neměl v tehdejší medicíně žádné opodstatnění. Nešlo o léčbu, ale o rizikový pokus.

dora richterfirst known trans woman to undergo male-to-female gender confirmation surgery
Dora Richter - Rudolf Richter
Lili Elbe - Einar Wegener, první transgender žena, pokusy na lidech, trans, detrans, detranzice, tranzice, změna pohlaví
Lili Elbe - Einar Wegener

Chirurgická realita 20. let: bolest, nejistota, smrt

Operace byly prováděny ručními nástroji, bez antibiotik, bez hormonální terapie, bez podpory multidisciplinárních týmů. Ztráta citlivosti, infekce, bolest, opakované zákroky a ztráta funkční sexuality byly běžné. Tyto zásahy neměly nic společného s dnešní medicínou. A ani tehdy neměly.

Gohrbandt: z trans-operací do Dachau

Erwin Gohrbandt, který spolupracoval na operacích Dory Richter a Lili Elbe, se po nástupu nacismu stal konzultantem Luftwaffe a podílel se na mrazících experimentech v Dachau, při nichž umírali vězňové ponoření do ledové vody. Podle historiků se podílel i na nedobrovolných přeměnách pohlaví homosexuálních vězňů, což mělo sloužit jako „terapie deviace“.

Je to dějinný most, který nelze ignorovat. Chirurgické znežívání těla se stalo nástrojem experimentu, kontroly a ideologie.

Benjamin a dědictví tragédie

Kniha The Transsexual Phenomenon od Dr. Harryho Benjamina z roku 1966 vychází z právě těchto případů. Benjamin vytvořil tzv. „gender dysphoria model“, který se stal základem transgender medicíny dodnes.

Ironií je, že staví na osudech lidí, jejichž zničená těla a duše nebyly inspirací, ale mementem, který měl odradit.

Nezměnili pohlaví. Byli zničeni.

Z historického, medicínského i bioetického hlediska je zřejmé, že tito lidé nebyli „průlomoví pacienti“. Byli to lidé v hluboké existenciální bolesti, kteří hledali východisko. To jim měly poskytnout lékařské autority – ale poskytly jim nádhernou lež.

Změna pohlaví nikdy nebyla možná. To, co se odehrálo v Berlíně mezi lety 1922 a 1933, je počátek cesty, která nezačala vědou, ale utrpením.

Pamatujme si to. A zastavme opakování té samé chyby.

Další příspěvky